Sázení plodin podle lunárního kalendáře je tradiční praktika, která má své kořeny v dávných dobách. Podle tohoto kalendáře je vhodné sázet různé plodiny v určitých fázích měsíce, aby se zvýšila jejich úroda a kvalita.
Lunární kalendář rozděluje měsíc do čtyř fází – nov, první čtvrť, úplněk a poslední čtvrť. Podle toho se dělí doby vhodné pro setí, sázení, zalévání a sklizeň jednotlivých plodin.
Setí se doporučuje provádět v době od novu do první čtvrti, kdy je síla růstu rostlin nejvyšší. Sázení se pak doporučuje v době od první čtvrti do úplňku, kdy jsou rostliny nejvíce odolné vůči škůdcům. Zalévání by mělo probíhat v době od úplňku do poslední čtvrti, kdy je rostlinám poskytnuta dostatečná vlhkost pro jejich růst. Sklizeň pak probíhá v době od poslední čtvrti do novu, kdy jsou plody nejchutnější a mají nejlepší konzistenci.
Sázení podle lunárního kalendáře není vědecky prokázaná metoda, avšak mnoho zahrádkářů svědčí o tom, že jim tato praktika přináší zvýšení úrody a lepší kvalitu plodin. Pokud máte rádi zahradničení a experimentování, můžete zkusit tuto tradiční metodu a sami posoudit, zda máte úspěch.