V dnešní době se stále častěji setkáváme s případy, kdy výzkumné organizace podporují vznik nových firem tzv. spin-offů. Jedním z těch, kteří se této problematice věnují, je i Matej Kliman – výzkumník na Katedře financí na Ekonomické univerzitě v Bratislavě.
Spin-off firma je nová firma, která vzniká z již existující organizace, obvykle výzkumné nebo vzdělávací instituce. Tyto firmy často využívají know-how, technologie či patenty mateřské organizace a přinášejí na trh inovativní produkty a služby.
Proč by měla výzkumná organizace podporovat vznik spin-offu? Podle Mateje Klimana je to z několika důvodů. Zaprvé, spin-offy mohou pomoci efektivněji využívat výsledky výzkumu a technologií, které vznikají v rámci výzkumných projektů. Díky nim se pak tyto výsledky dostávají rychleji na trh a přinášejí užitek nejen samotné organizaci, ale i celé společnosti.
Dalším důležitým faktorem je podpora inovací a rozvoje nových technologií. Spin-offy mají potenciál přinést na trh něco nového a revolučního, co může změnit celou oblast průmyslu či výzkumu. V dnešní době, kdy je důležitá neustálá inovace a rychlý vývoj technologií, je podpora spin-offů nezbytná.
Posledním důležitým motivem je ekonomický prospěch. Spin-offy mohou přinést významné finanční prostředky do výzkumných organizací a zároveň vytvářet nová pracovní místa a podporovat ekonomický růst.
Matej Kliman věří, že výzkumné organizace by měly aktivně podporovat vznik spin-offů a poskytovat jim nejen finanční, ale i odbornou a mentální podporu. Díky tomu může vzniknout prosperující ekosystém inovativních firem, které budou efektivně využívat know-how a technologie výzkumných organizací. Taková spolupráce může přinést prospěch všem zúčastněným stranám a přispět k rozvoji společnosti jako celku.