Ivan Dvořák: Opravdu zklamal jen Mauro Ferrari?
Nedávno se ve světě vědeckého výzkumu a univerzitního prostředí objevila nepříjemná událost. Bývalý rektor Univerzity Karlovy, prof. Ivan Dvořák, se dostal do středu pozornosti poté, co se ukázalo, že se angažoval v kauze spojené s tím, že nynější prezident Evropské výzkumné rady (ERC) Mauro Ferrari rezignoval kvůli neshodám s vedením této organizace.
Mauro Ferrari, italsko-americký vědec a inženýr, který byl zvolen prezidentem ERC v roce 2020, podal svou rezignaci krátce poté, co obvinil vedení ERC z nedostatečné podpory v boji proti pandemii COVID-19 a z obecného nedostatku solidarity v organizaci. Tento krok vyvolal nejen diskuse o stavu výzkumu a vědy v Evropě, ale také o způsobu, jakým se jedná se špičkovými vědci v prestižních výzkumných institucích.
V souvislosti s tímto případem se veřejnost dozvěděla o činnosti prof. Ivana Dvořáka, který měl podle zpráv pomáhat prezidentu Ferrariho v jeho úsilí o reformy v ERC. Nicméně se zdá, že se věci zvrtly, a protože prof. Dvořák měl údajně nezákonný přístup k dokumentaci a kdalšímu materiálu týkajícímu se vnitřních záležitostí ERC, byl z pozice degragace odvolán.
Tato událost vyvolala otázky o etice a transparentnosti v akademickém prostředí. Profesní vztahy a spolupráce by měly být založeny na vzájemném respektu a důvěře, ale zdá se, že zde bylo porušeno obé. Prof. Dvořák a prezident Ferrari jsou pouze dvěma z mnoha jmen, která se objevila v souvislosti s tímto případem, a je tedy důležité, aby byla celá situace pečlivě vyšetřena a pokud je to nutné, aby byly přijaty opatření k obnovení důvěryhodnosti ERC a vědeckého prostředí jako celku.