České univerzity mají dlouhou a bohatou historii, která sahá zpět až do středověku. Přesto se v posledních letech objevují otázky ohledně toho, co brání českým univerzitám v jejich rozletu a dalším posunům směrem k excelenci a prestiži.
Jedním z hlavních faktorů, který brání českým univerzitám v rozletu, je nedostatek financí. Vláda často nedostatečně financuje vysoké školství a univerzity se tak musí spoléhat na jiné zdroje financování, jako jsou například granty, sponzorství nebo zahraniční investice. Tato nedostatečná finanční podpora pak omezuje možnosti univerzit v investicích do infrastruktury, výzkumu a vývoje a dalších aktivit, které by mohly posunout české univerzity na vyšší úroveň.
Dalším faktorem, který brání českým univerzitám v rozletu, je rigidní a byrokratický systém ve vysokoškolském sektoru. Mnohdy jsou univerzity svázány různými omezeními a předpisy, které jim brání v rychlém a efektivním rozvoji. Nežádoucí administrativa, překážky v získávání akreditací nebo obtížně nastavitelné pravidla pro uznávání zahraničních kvalifikací jsou jen některé z překážek, se kterými se české univerzity potýkají.
Dále je nutno zmínit také otázku politického vlivu na vysoké školství v České republice. Někdy může být rozhodování o strategických otázkách spojených s univerzitami ovlivněno politickými zájmy a tlaky, což může negativně ovlivnit nezávislost univerzit a jejich schopnost autonomního rozhodování.
Nicméně i přes tyto překážky mají české univerzity mnoho kvalit a dosahují významných úspěchů v oblasti výzkumu, vzdělávání a inovací. Pro dosažení skutečného rozletu bude však třeba změn v financování, snížení byrokracie a zajištění nezávislosti univerzit na politickém vlivu. Pokud se podaří tyto výzvy překonat, může české vysokoškolské sektoru dosáhnout ještě většího úspěchu a excelence na mezinárodní úrovni.