Mikuláš Bek, významný český vědec a filozof, se nedávno vyjádřil k tématu vzdělání a univerzity ve světě. Podle něj se světovou univerzitou nestaneme pouze díky renomé nebo zahraničním studentům, ale především vlastním úsilím a kvalitou výzkumu.
Bek tvrdí, že vzdělání není pouze o získávání znalostí a titulů, ale také o schopnosti samostatně uvažovat, kriticky přemýšlet a hledat nové možnosti a perspektivy. Světová univerzita by měla podle něj být místem, kde se studenti učí nejen od svých profesorů, ale také od sebe navzájem a spoluprací v mezinárodním prostředí.
Bek dále zdůrazňuje, že věda a výzkum by měly být hnací silou univerzity a že skutečná excelence spočívá v kvalitě vědeckých prací a publikací, nikoli v žebříčcích a renomé. Podle něho by univerzita měla být místem, kde se podporuje a rozvíjí kreativita a inovace, a kde jsou oceňována odvaha a odhodlání zkoumat nové myšlenky a směry.
Mikuláš Bek také varuje před snahou univerzit podřizovat se pouze zahraničním zájmům a trendům, a místo toho zdůrazňuje význam zachování vlastní identity a tradice. Podle něho by české univerzity měly být hrdé na svou historii a kulturní dědictví a podporovat vlastní výzkum a filozofické myšlení.
Celkově lze říci, že Mikuláš Bek nám připomíná důležitost skutečného vzdělání a výzkumu ve světě univerzit. Pouze prostřednictvím vlastního úsilí a kvality práce můžeme dosáhnout skutečného rozvoje a excelence ve vzdělání a vědě. Jsme-li schopni podporovat kreativitu, inovaci a odvahu ve výzkumu, můžeme se jednoho dne stát skutečnou světovou univerzitou.