Mlsání je běžná lidská potřeba, která nás často nutí jíst i tehdy, když už jsme nasycení nebo bychom si měli pohlídat postavu. Mnohdy se nám stává, že sníme něco nezdravého, jen proto, že máme právě chuť na sladké, slané nebo třeba mastné jídlo. Ačkoliv občas není špatné dopřát si něco chutného a ne zcela zdravého, je důležité mít vždy na paměti rozumné množství a frekvenci takových pochoutek.
Když dojde na mlsání, mějte vždy připravenou svoji “záchrannou brzdu”. Tedy něco, co vám pomůže zastavit se a nevydat se cestou přejídání se nebo jídla z lásky k jídlu. Existuje mnoho způsobů, jak si zajistit, že se nepřejíte a nekonzumujete nezdravé potraviny ve velkém množství.
Jedním z nejlepších triků je mít doma zásoby zdravých a lahodných pochoutek, které si můžete dopřát, když vás přepadne chuť na mlsání. Může se jednat o ovoce, ořechy, celozrnné sušenky nebo třeba temné čokoládové kostičky. Díky nim si můžete dopřát chutné dobroty, aniž byste přijali velké množství kalorií nebo nezdravých tuků.
Další možností, jak si zamezit přejídání se, je mít stanovené pevné časy stravování. Různé studie ukazují, že pravidelné a rozumné jídlo v průběhu dne vám může pomoci udržet si hladinu energie a zabránit nekontrolovanému mlsání. Pokud si naplánujete tři hlavní jídla a dvě svačiny v průběhu dne, budete mít menší pravděpodobnost, že se dopustíte přejídání se.
Mlsání může být také spojeno s emocemi a stresem. Pokud máte tendenci jíst, když se cítíte smutní, naštvaní nebo unavení, doporučuje se najít jiné aktivity, které vám pomohou uklidnit mysl a získat lepší kontrolu nad svými emocemi. Můžete si například zacvičit jógu, meditovat, číst knihu nebo třeba si udělat procházku na čerstvém vzduchu.
V každém případě je důležité si uvědomit, že občasné mlsání není nic špatného. Důležité je mít kontrolu nad svým stravováním a neupadnout do extrémů. Mlsání by mělo být chvilkou radosti a potěšení, nikoliv zdrojem viny a nekontrolovaného přejídání se. Mějte tedy svou “záchrannou brzdu” stále po ruce a užijte si mlsání s mírou a rozvahou.