Král je nahý, což je staré české přísloví, které má hlubší význam než by se mohlo zdát na první pohled. Toto přísloví vychází z historického kontextu a odkazuje na sílu a sílu samotného krále.
V dávných dobách měli králové obvykle mnoho pompy a okázalosti kolem sebe, které měly zdůraznit jejich moc a autoritu. To je důvod, proč byla obrazně řečeno, že král je “oděn”. Ale jakmile byl vyzván kvůli svému chování nebo rozhodnutím, která škodila jeho lidu, bylo řečeno, že je “nahý”, což znamenalo, že ztratil svou moc a autoritu.
Tato metafora se může použít nejen v kontextu panovníka, ale také ve všeobecném smyslu k označení kdokoli, kdo ztrácí svou sílu a autoritu na základě svých činů. Je to upozornění na to, že i ti nejmocnější mezi námi mohou být kdykoli odhaleni za své skutky a že jejich autorita je zranitelná.
V současné době se toto přísloví často používá kriticky k politickým či veřejným osobnostem, které jsou obviněny z korupce, nedbalosti nebo jiného škodlivého chování. Ukazuje na to, že i ti, kteří se zdají být nejsilnější, mohou být nakonec odhaleni za své skutky a zbaveni své autority.
Takže i když se může zdát, že král je oděn v rouchu moci a autority, vždy existuje možnost, že bude odhalen za své chyby a bude stát nahý před svým lidem. Toto přísloví nás napomíná k pokornosti a zodpovědnosti ve vedení a upozorňuje nás na důležitost morální integrity a spravedlnosti ve společnosti.