Nejstarší české vědecko-populární časopisy stále živé
Česká vědecká periodika mají dlouhou tradici a v Česku existuje několik časopisů, které se věnují popularizaci vědy a vzdělávání široké veřejnosti. Mezi nejstarší české vědecko-populární časopisy patří například Vesmír a Živa, které se dočkaly mnoha desítek let existence a stále mají své věrné čtenáře.
Vesmír je časopis věnovaný astronomii, fyzice, matematice a dalším přírodním vědám. Založen byl v roce 1871 a od té doby se stal jedním z nejprestižnějších českých vědeckých periodik. Vychází každý měsíc a nabízí čtenářům zajímavé články, rozhovory s významnými osobnostmi vědy a recenze aktuálních knih. Vesmír se stal oblíbeným časopisem mezi vědci i laickou veřejností a je považován za autoritativní zdroj informací o aktuálním dění ve světě vědy.
Dalším významným českým vědecko-populárním časopisem je Živa, který se zaměřuje především na biologii a ekologii. Živa vychází již od roku 1953 a patří mezi nejstarší české populárně-naučné časopisy. Časopis se zaměřuje na populárně vědecké články, reportáže ze zahraničí a rozhovory s významnými biology. Živa tak přispívá k zvýšení povědomí veřejnosti o důležitosti ochrany životního prostředí a biodiverzity.
Oba tyto časopisy se snaží propojit svět vědy s běžným životem a přiblížit komplexní vědecké poznatky široké veřejnosti. Díky nim má každý zájemce možnost se dozvědět něco nového o aktuálním výzkumu, objevech a myšlenkách vědců z různých oblastí vědy.
Vesmír a Živa jsou tak důležitými kulturními institucemi, které pomáhají šířit informace o vědě a přispívat k vzdělanosti společnosti. Jejich existence a popularity svědčí o tom, že zájem o vědu je stále živý a že informovaná společnost je schopna se podílet na vědeckém dialogu a diskusi.