Okna citačního vesmíru dokořán, což v překladu znamená „dokořán oken citací vesmíru“, jsou pojmem, který odkazuje na fenomén, kdy vědcům a badatelům dovolují nahlédnout do tajů vesmíru a objevit dosud neznámé pohledy na svět kolem nás.
Tento termín poprvé použil slavný fyzik a kosmolog Stephen Hawking ve své knize „Krátí historie času“, kde hovořil o tom, jak nové technologie a poznatky umožňují nám lidskému druhu nahlédnout k samotnému jádru vesmíru prostřednictvím analýzy a interpretace dat a informací.
V současné době je oblast vědeckého bádání a výzkumu vesmíru rychle se rozvíjejícím odvětvím, které nám díky moderním technologiím jako jsou teleskopy, satelity či superpočítače umožňuje pronikat dál a dál do nekonečného vesmíru a objevovat jeho tajemství. Okna citačního vesmíru dokořán jsou metaforou tohoto procesu, který nám odkrývá nové informace a pohledy na svět kolem nás.
Díky těmto novým poznatkům se lidský druh může stále více přiblížit k pochopení původu a podstaty vesmíru, ať už se jedná o tajemství temné hmoty a temné energie, otázky spojené s existencí života v jiných částech vesmíru nebo dokonce možnosti cestování vesmírem v budoucnosti.
Okna citačního vesmíru dokořán jsou tedy symbolem neustálého objevování a pronikání do neznámého, který nám pomáhá rozšiřovat naše obzory a chápání toho, co je za hranicemi našeho současného poznání. Ať už se jedná o teoretickou fyziku, astronomii či astrobiologii, výzkum vesmíru stále nabízí nové a fascinující pohledy na svět kolem nás a přináší nám nekonečnou inspiraci k dalšímu poznání a objevování.