Martin Bednář je jméno, které se v poslední době objevuje častěji v médiích v souvislosti s Finanční správou. Nedávno se totiž stalo něco neobvyklého – Finanční správa poprvé přiznala odměny úředníkům za to, že dokázali zpochybnit daňové odpočty u některých firem.
Tento krok vyvolal bouřlivé reakce jak veřejnosti, tak i odborníků na daňové právo. Mnozí se totiž domnívají, že tímto způsobem mohou úředníci být motivováni k tomu, aby zpochybňovali daňové odpočty i u firem, které byly v tomto ohledu zcela v souladu s platnými předpisy.
Martin Bednář, který je ředitelem Finanční správy, obhajuje tuto praxi tím, že je důležité, aby úředníci byli motivováni k důkladné kontrole daňových přiznání a odpočtů. Pokud by totiž nějaké daňové úniky nebo podvody zůstaly nepovšimnuty, mohlo by to stát stát miliardy korun.
Nicméně kritici této praxe poukazují na to, že odměny by měly být vypláceny pouze v případech, kdy úředník dokáže prokázat nějaký skutečný daňový únik či podvod. Jinak by mohlo dojít k tomu, že úředníci budou v rámci snahy získat odměnu zbytečně zpochybňovat i legální daňové odpočty.
Je také důležité zdůraznit, že veřejnost a odborníci se zatím shodují v tom, že je třeba sledovat, zda tato praxe nepovede k nepřiměřenému zatížení firem a nezpůsobí zbytečný byrokratický chaos. Finanční správa by měla pečlivě monitorovat výsledky této praxe a případně ji upravit, pokud by se ukázalo, že má negativní dopad na podnikatele a ekonomiku obecně.
Martin Bednář a Finanční správa tak musí počítat s tím, že jejich krok bude sledován velkým zájmem a že budou muset čelit kritice a názorům odborníků i veřejnosti. Jejich úkolem je zajistit, aby jejich praxe byla transparentní, spravedlivá a především účinná v boji proti daňovým podvodům a únikům.