Kyberarcheologie je nový a vzrušující disciplína, která se zaměřuje na studium a vykopávky v digitálním prostoru. Nedávno se skupina kyberarcheologů vrhla na nový projekt v Karolinu, ve snaze zjistit více o historii tohoto významného místa.
Karolino, známé také jako Karolinská laboratoř, je jednou z nejstarších univerzit v Evropě a má bohatou historii sahající až do 14. století. Kyberarcheologové byli zvědaví, zda existují stopy po minulých událostech, lidí a každodenním životě v této historické budově.
První kroky kyberarcheologů spočívaly v analýze digitálních stop a stop vzniklých v kyberprostoru, jako jsou staré webové stránky, e-maily a záznamy. Tým také zkoumal digitální vrstvy vzniklé při modernizaci Karoliny a ostatních technologických změnách.
Výzkumníci zjistili fascinující informace o životě na univerzitě Karolinum, jako jsou staré akademické plány, komunikace mezi studenty a profesory a unikátní tradice a událostí, které proběhly v budově. Podařilo se jim rekonstruovat virtuální model budovy ve své historické podobě a oživit minulost prostřednictvím virtuální reality.
Kyberarcheologie tak přináší nový pohled na výzkum minulosti a způsobuje, že historie není pouze o fyzických artefaktech, ale i o digitálních stopách, které zanecháváme online. Projekty jako v Karolíně ukazují, jak je možné kombinovat tradiční archeologii s moderními technologiemi a vytvářet nové formy porozumění minulosti.